Zurück

Przyjaciele z Dobranocki w Muzeum Okręgowym w Tarnowie

Przyjaciele z Dobranocki w Muzeum Okręgowym w Tarnowie

Kamienice na rynku w Tarnowie, w tym siedziba Muzeum
W Muzeum Okręgowym w Tarnowie do 1 grudnia trwa wystawa „Przyjaciele z Dobranocki” w ramach cyklu „Kolekcjonerzy w Muzeum”. Wystawę przygotowano w oparciu o zbiory Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Ekspozycja jest zaproszeniem do poznania wyjątkowej kolekcji przeróżnych przedmiotów kojarzonych z popularnymi animacjami dla dzieci, zwanymi dobranockami. Jest to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa: Misia Uszatka, Colargola, Bolka i Lolka, Krecika, Reksia czy Muminków. Ma na celu zaprezentowanie najmłodszemu pokoleniu fenomenu jakim była dobranocka. Blok bajkowy był emitowany przez Telewizję Polską od lat 50. aż do 2014 roku.


Na wystawie prezentowanych jest ok 130 eksponatów, od oryginalnych lalek, poprzez scenopisy, kadry, szkice, folie, plakaty. Kolekcja obejmuje również przedmioty codziennego użytku nawiązujące do dawnych dobranockowych postaci – obrazy, budziki, gry i zabawki, kubki ceramiczne, puzzle, karty pocztowe, znaczki, plakietki i naszywki, gadżety itp. Te z pozoru zwyczajne rzeczy budzą najwięcej wspomnień.


Wystawie pt. „Przyjaciele z Dobranocki” towarzyszą lekcje muzealne. Po zwiedzaniu ekspozycji dzieciom zostanie zaprezentowany krótki seans filmowy z ulubionymi bajkami. Na koniec dzieci wykonają krzyżówkę lub kolorowanki przedstawiające ulubionych bohaterów.

Szczegóły na stronie internetowej Muzeum

Spielen Spielen