Retour

Aktualności Muzeum Krakowa 12-18 października 2020

Aktualności Muzeum Krakowa 12-18 października 2020

Sala wystawowa galerii wewnątrz sukiennic
UWAGA! Stara Synagoga jest nieczynna do odwołania. Rynek Podziemny nieczynny w dniach 12 – 14 października.

UWAGA REMONT. ROBIMY PORZĄDKI MAŁE I DUŻE

16 października 2020 (piątek) godz. 17:00

Muzeum Nowej Huty

Debata w ramach cyklu „40. Solidarność”

Powstanie „Solidarności” oznaczało dla Polski niezwykłe zmiany społeczne, kulturalne, ekonomiczne. Przypominamy, jak zmieniał się Kraków i Małopolska i ich mieszkańcy w trakcie „karnawału Solidarności”.
Prowadzenie: Adam Gliksman.
Paneliści: Krzysztof Görlich, Józef Lassota, Krzysztof Pakoński.
Limit uczestników: 25 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa: e- mail: mailto:info@muzeumkrakowa.pl, telefon: 12 426 50 60.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Muzeum Nowej Huty.

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: KOPIEC KOŚCIUSZKI – NARTWALSZY POMNIK KRAKOWA

17 października (sobota) godz. 12.00

ZBIÓRKA: Pętla tramwajowa Salwator

Zapraszamy na spacer dla osób z dysfunkcją wzroku, w czasie którego będziemy odkrywać tajemnice najbardziej niezwykłego pomnika górującego nad całym miastem. Poznamy historię dzielnicy Salwator, Wzgórza bł. Bronisławy i oczywiście kopca Kościuszki otoczonego austriackimi fortyfikacjami.
Prowadzenie: Elżbieta Lang, Katarzyna Bury (Muzeum Krakowa).
Miejsce zbiórki: pętla tramwajowa Salwator.
Dojazd tramwajami linii: 1 i 2 oraz autobusami: 100, 109, 209, 229, 239, 249, 259, 269 do przystanku Salwator.
Jeżeli potrzebowaliby Państwo informacji lub pomocy w dojeździe prosimy o kontakt k.bury@muzeumkrakowa.pl, tel. 516 225 670.

ZABAWY DOROSŁYCH W DAWNYM (I NIE TYLKO) KRAKOWIE
Spacer po dawnym Krakowie.

17 października (sobota) godz. 18.00

START: pod nożem w Sukiennicach

W dawnym Krakowie obok kościołów i pięknych kamienic znajdowały się liczne podejrzane miejsca: szynki, zamtuzy, lupanary czy łaźnie, gdzie można było spotkać szemrane towarzystwo: rozmaitej maści hultajów, łaziebników i dziewki wszeteczne. Podczas tradycyjnego zwiedzania Krakowa nie opowiada się o tych miejscach, ale specjalna okazja, jaką są urodziny Rynku Podziemnego, są dobrym momentem do opowiedzenia o ciemniejszej, ale bardzo barwnej, historii Krakowa. Podczas spaceru po Starym Mieście i Kleparzu oprócz opowiastek historycznych będzie i czas na zdradzenie tajemnic i anegdot z nocnego życia współczesnego Krakowa.
Prowadzenie: Filip Rekucki-Szczurek.
Konieczna wcześniejsza rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl.
KOSZT: 10 zł
Kolejne terminy: 14 listopada, 19 grudnia o godzinie 18.00

UWAGA: spacery odbywają się także przy niesprzyjającej pogodzie, prosimy zabrać ze sobą ciepłe ubranie i parasole; oprócz tego obowiązują maseczki.

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE „WAŃKA-WSTAŃKA. NOWOHUCKI POMNIK LENINA”

18 października (niedziela) godz. 12.00

Muzeum Nowej Huty

Oprowadzania kuratorskie w cenie biletu wstępu na wystawę: 14 zł (normalny), 10 zł (ulgowy).

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

TAJEMNICZY KUFER: MIARA SPRAWIEDLIWOŚCI. WAGA.

18 października (niedziela) godz. 10.30

Rynek Podziemny

Zapraszamy dzieci w wieku 4-6 lat na warsztaty w ramach Muzeomanii. Czy wiecie, że na krakowskim rynku waga miała swój własny budynek? I to niejeden! Istniały bowiem Wielka i Mała Waga, a także Waga Srebrna! Każda z nich służyła do ważenia zupełnie różnych produktów – może niektóre z nich znajdziecie u siebie w domu? Podczas zajęć dowiemy się, kto przede wszystkim korzystał z wagi i porozmawiamy o jednostkach wagowych, które kiedyś obowiązywały w naszym mieście. Może uda nam się poznać samego… ważnika! Na pewno zważymy różne domowe produkty, a także samych siebie.
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Koszt: 10 zł/dziecko (jeden opiekun bezpłatnie)

AKCJA ZBIERANIA PRZEDMIOTÓW ZWIĄZANYCH Z PANDEMIĄ!

 

To już pół roku odkąd Polska mierzy się z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wszystkie opowieści, wspomnienia, doświadczenia z tego okresu chcemy zebrać w Muzeum Krakowa, żeby w marcu 2021 roku zaprezentować je w Kamienicy Hipolitów jako swoistą kronikę czasu zarazy. Dlatego już od kwietnia zwracamy się do Was, krakowian, o wszelkie pamiątki, opowieści, dokumentujące pandemię, które później zostaną wykorzystane w tworzeniu wystawy!

 W czasie lockdownu, przez dwa miesiące nasze oddziały pozostawały nieczynne, jednak już teraz – mając na uwadze Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, jesteśmy w stanie rozpocząć naszą akcję zbierania przedmiotów związanych z pandemią!

 Od 22 września do 23 października mogą Państwo skontaktować się z nami mailowo (artefakty@muzeumkrakowa.pl) i umówić się na dogodny dla siebie dzień i miejsce przekazania przedmiotów.

Ciągle czekamy również na Państwa opowieści, które możecie przesłać drogą mailową, na adres m.zdeb@muzeumkrakowa.pl