Retour

Aktualności Muzeum Krakowa 5-11 października 2020

Aktualności Muzeum Krakowa 5-11 października 2020

Budynek Sukiennic z zewnątrz

WERNISAŻ WYSTAWY 
7 października (środa) godz. 17.00 
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51 

Zapraszamy na wernisaż wystawy Podgórze Wojciecha Weissa, którą przygotowała Katarzyna Bury (Muzeum Krakowa). To pierwsza w Muzeum Podgórza próba spojrzenia na miasto oczami artysty, który kiedyś tu mieszkał i tworzył. Podgórze – wolne, majętne miasto z dobrze prosperującym przemysłem i opiekuńczymi władzami – było nie tylko doskonałą przestrzenią do osiedlenia się przez prowadzących tu swoje interesy obywateli. Miasto o swoistym charakterze stało się też miejscem, które los złączył z wybitnymi artystami. Wystawa Podgórze Wojciecha Weissa to próba przyjrzenia się wczesnej twórczości słynnego malarza. Pierwociny twórcze są interesujące dla każdego historyka sztuki, ale zaciekawią też koneserów sztuki i ciekawych miasta krakowian – są one bowiem nie tylko śladem poszukiwań stylu przez młodego malarza, ale też stwarzają doskonałą sposobność, by wraz z artystą udać się na symboliczną wędrówkę po mieście. 
Udział bezpłatny 

MUZEALNA AKADEMIA 67+/-: KARTOGRAFIA POLSKA W EPOCE RENESANSU 
7 października (środa) godz. 17.00 
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2 

Na przełomie XV/XVI w. geografia stała się jednym z ważniejszych przedmiotów wykładanych na Akademii Krakowskiej. Podobne tendencje panowały również na innych uniwersytetach zachodnioeuropejskich, a wynikało to m.in. z popularyzacji dzieła starożytnego matematyka i geografa Klaudiusza Ptolemeusza (II w.) Geografia, które ukazało się drukiem w 1475 r. Akademia Krakowska należała wówczas do najlepszych uczelni europejskich. Tu działali m.in. Marcin Biem z Olkusza, najwybitniejszy matematyk polski XV w., który przygotował projekt reformy kalendarza juliańskiego (1516), czy Jan z Głogowa, który podał w 1505 r. do druku jako pierwszy wiadomość o odkryciu Nowego Świata (1505). Uczeni krakowscy dysponowali najnowszymi dziełami geograficznymi. Maciej Miechowita był np. właścicielem mapy żeglugi Portugalczyków w 1492 r., którą  podarował bibliotece Kolegium Większego. Akademia posiadała też globus, zwany dziś Jagiellońskim, na którym jest zaznaczona Ameryka jako noviter reperta. Na tak przygotowanym gruncie powstawały pierwsze dzieła geograficzne. Ojcem kartografii polskiej był Bernard Wapowski. W 1526 r. ukazały się drukiem jego dwie najstarsze mapy: kompletna mapa Królestwa Polskiego i zachodnich części Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz mapa Europy Wschodniej, na której po raz pierwszy zaznaczono poprawnie położenie Morza Czarnego. Niestety nakład obu map spłonął w 1528 r. Popularność zyskała wykonana później na ich podstawie mapa ks. Wacława Grodeckiego (1562), wydrukowana w pierwszym nowożytnym atlasie świata opublikowanym w Antwerpii 1570 r. Te pionierskie działania pozostały niedoścignione właściwie do końca istnienia dawnej Rzeczypospolitej. W czasie wykładu poznamy historię kartografii renesansowej i osiągniecia Akademii Krakowskiej w tym zakresie. Wykład poprowadzi prof. dr hab. Zdzisława Nogi (Muzeum Krakowa). 
Udział bezpłatny 
 

POKAZY SPECJALNE RZEŹBY ŚW. KRZYSZTOFA I WARSZTATY DLA RODZIN 
9-11 października (piątek – niedziela) 
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2 

Wkrótce, po ponad dwustu latach na fasadę Pałacu Krzysztofory powróci rzeźba św. Krzysztofa. Poprzedni, historyczny posąg został usunięty w 1791 r. przez ówczesnego właściciela pałacu, Jacka Kluszewskiego. Latem bieżącego roku Muzeum Krakowa przeprowadziło i rozstrzygnęło konkurs na nową rzeźbę patrona rezydencji. Zwyciężył projekt autorstwa prof. Aleksandra Śliwy z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projekty, które zdobyły nagrody w konkursie na rzeźbę św. Krzysztofa będzie można zobaczyć podczas pokazów w Pałacu Krzysztofory. Oprócz zwycięskiej pracy, zaprezentowane zostaną również dwa kolejne projekty, które zdobyły wyróżnienia. Ich autorami są prof. Karol Badyna oraz Marek Maślaniec. Muzeum Krakowa zaprasza wszystkich zainteresowanych do Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35, wejście od ul. Szczepańskiej 2) w dniach 9–11 października (piątek – niedziela) w godzinach otwarcia wystawy Cyberteka (10.00–17.00, ostatnie wejście o 16.30). Wstęp wolny 
Rodziny z dziećmi zapraszamy także na towarzyszące prezentacji warsztaty Święty Krzysztof jak malowany. Podczas zajęć nie tylko porozmawiamy o tym, jak są przedstawiani nasi patroni, ale także postaramy się stworzyć współczesne wizerunki świętych – naszych osobistych opiekunów. Do ich przygotowania wykorzystamy m.in. materiały recyklingowe.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat odbędą się 4 października (niedziela) oraz 10 października (sobota) o godz. 12.00 w Pałacu Krzysztofory (liczba miejsc ograniczona).  
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, info@muzeumkrakowa.pl oraz 12 426 50 60).  
Opłata za uczestnictwo: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny).  
Uczestnicy warsztatów są zobowiązani do zakrywania ust i nosa podczas trwania zajęć. 

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE STAŁEJ 
10 października (sobota) godz. 12.00 
Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18 

10 października (sobota) o godz. 12:00 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie stałej w Aptece pod Orłem. 
Prowadzenie: Katarzyna Kocik 
Tadeusz Pankiewicz był polskim farmaceutą, który przez cały czas istnienia getta krakowskiego prowadził na jego terenie aptekę „Pod Orłem”.  Aptekarz zaangażował się w pomoc dla ludności żydowskiej,  był świadkiem prześladowań Żydów i brutalnych deportacji z getta do obozu zagłady w Bełżcu.  Podczas oprowadzania uczestnicy poznają historię  apteki  i dramatyczne losy mieszkańców  „żydowskiej dzielnicy”.  
Wejście w cenie biletu do muzeum obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl  

JOM RISZON: NIEDZIELA W STAREJ SYNAGODZE 
11 października (niedziela) godz. 10-18 
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24 

Zapraszamy na Jom Riszon! Szczegółowe informacje na temat programu tegorocznego wydarzenia znajdują się na stronie: https://www.muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/jom-riszon-niedziela-w-starej-synagodze-5  

W programie:

Godz. 10:00 – 18:00
Zwiedzanie wystaw Żydowskie tradycje i PrzeMieszczanie. Kazimierzanin
Prezentacja Kazimierz jakiego nie znacie (fotografie przedwojennego Kazimierza)

Godz. 11:00
Korona nauki może być Twoja                                                                   
Zajęcia na wystawie stałej z kartą pracy (dla rodzin z dziećmi).
Zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 8-13 lat
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 16 osób (wraz z opiekunami)

Godz. 12:00 i 14:00
Prezentacja filmu Chasydzkie wesele z komentarzem o chasydzkich tradycjach weselnych

Godz. 16:00
W 30 minut dookoła bimy(oprowadzanie po wystawie stałej).
Co to jest synagoga? Do czego służy bima? Czy możesz mieć Torę w domu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz podczas Jom Riszon w Starej Synagodze!

W tym dniu wstęp na wystawy i wydarzenia towarzyszące w cenie biletu ulgowego (10 zł).

 

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

MAŁY WIELKI KRAKÓW: NAUKA TO POTĘGI KLUCZ! 
11 października (niedziela) godz. 11.00 
START: Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1 

Zapraszamy dzieci w wieku 9-12 lat na spacer edukacyjny w ramach Muzeomanii  z cyklu Mały wielki Kraków. Przewodnikiem będzie Piotr Kapusta (Muzeum Krakowa)  
Kraków to miasto wielkiej nauki. Przechadzając się uliczkami starego Krakowa co chwilę natrafiamy na budynki uniwersyteckie i akademickie. Przez stulecia kolejne pokolenia uczonych pracowały tu dla rozwoju medycyny, geografii, astronomii czy fizyki, dokonując niekiedy przełomowych w historii odkryć. Zapraszamy na spacer szlakiem wybitnych krakowskich naukowców. Poznamy nie tylko związane z nimi miejsca, ale także odkryjemy, czym wsławili się w świecie. Kto wie, może Wy będziecie następni? 
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl 
Koszt: 10 zł/dziecko (jeden opiekun bezpłatnie)