Retour

Odkryj Małopolskę na nowo… z dziećmi!

Odkryj Małopolskę na nowo… z dziećmi!

Rodzina na rowerach
Dzień jest coraz dłuższy, coraz mocniej świeci słońce. Aż kusi, by zobaczyć coś nowego, pobyć na zewnątrz, cieszyć się przyrodą i aktywnością na świeżym powietrzu. Chyba najbardziej spragnione przygody są dzieci, dlatego przygotowaliśmy garść inspiracji na wyprawy duże i małe, do miasta i bliżej natury, które rodzice mogą wykorzystać, by ciekawie spędzić czas ze swoimi pociechami odkrywając Małopolskę na nowo.

Miejsca dla miłośników zwierząt

Co słychać w krakowskim ZOO? Możecie sprawdzić to na miejscu, ponieważ ogród zoologiczny jest już otwarty i czeka na zwiedzających. Podpowiemy tylko, że na przykład pingwiny humboldta rozpoczęły sezon lęgowy. Zajęły wszystkie skalane norki i każda para zajęła się zakładaniem gniazda, a niektóre już mają jajka! Ogród położony jest w Lesie Wolskim, miejscu idealnym na rodzinny spacer lub wycieczkę rowerową. Przy okazji wizyty w zoo można udać się na Kopiec Piłsudskiego lub zobaczyć klasztor Ojców Kamedułów na Bielanach.

W Inwałdzie można odwiedzić Mini Zoo "Kucyk" . W zagrodach i wolierach zobaczycie wiele gatunków ptaków i zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Są wśród nich osły, lama, owce kameruńskie, kozy, daniele, papużki, dzikie kaczki, emu i wiele innych. 

Można już odwiedzać Mini zoo Tarnów – Zaczarnie. Zwierzaki zapraszają w każdy weekend od godziny 12.00 do godzin wieczornych. W zoo można spotkać 13 gatunków zwierząt. 

Owce, barany, kozy, lamy, daniele, konie i kucyki to mieszkańcy Mini Zoo przy Hotelu Beskidzki Raj w Stryszawie. Tutaj również można już odwiedzać zwierzaki.

Chcielibyście zobaczyć jak wygląda hodowla alpak i jak piękne są te zwierzęta? Możecie to zrobić w hodowli Happy Alpaca w Lachowicach (gmina Stryszawa, tuż przy granicy z województwem śląskim).  Alpaki pasą się na pastwisku, można do nich podejść, a nawet zabrać je na spacer. Życzliwi właściciele chętnie odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania.

W Nowym Sączu otwarto Gadziarnię. Terrarium miejskie znów zaprasza zwiedzających. Łatwo tu trafić – znajduje się przy ul. Jagiellońskiej. Zwiedzający w dwóch salach ekspozycyjnych mogą podziwiać takie okazy jak np. węże, pająki, skorpiony, żółwie, a nawet ryby.

Krakowskie ZOO

Miejsca na spacery wśród atrakcji

Wiosenna piękna pogoda sprzyja rodzinnym spacerom, dlatego w Krakowie szczególnie polecamy dwie trasy, które z pewnością zainteresują także najmłodszych odkrywców: „Na skrzydłach zaczarowanych gołębi i ruchliwych dziecięcych nóżkach” (dostępna tutaj) i „Zwierzęca wyliczanka, czyli rodzinna gra terenowa” (dostępna tutaj). Spacer „Na skrzydłach zaczarowanych gołębi…” pozwoli nam spojrzeć na Kraków z perspektywy słynnych ptasich mieszkańców miasta. Wspólnie z dziećmi poznamy legendę związaną z gruchającym ptactwem, usłyszymy garść ciekawostek o najbardziej znanych zabytkach Krakowa i spożytkujemy energię naszych pociech w najlepszy z możliwych sposób – poznając miasto i licząc czas potrzebny do obiegnięcia Barbakanu. Trasa „Zwierzęca wyliczanka” to wspaniała propozycja dla małych i dużych odkrywców, którzy lubią wyjaśniać zagadki i szukać zaskakujących odpowiedzi na… fasadach budynków! Niedźwiedź, złoty karp, smok czy śpiewająca żaba – to tylko niektóre przykłady animalistycznych inspiracji obecnych na krakowskich budowlach. Gdzie trzymano barany na sprzedaż? Dlaczego orzeł w kamienicy „Pod Orłem” jest tak naprawdę feniksem i czy ktoś wie, że zaprojektował go Stanisław Wyspiański? Tych i wielu innych parzystokopytnych i skrzydlatych bohaterów odkryjemy na godłach krakowskich kamienic (i nie tylko!). Na „zwierzęcy” spacer możemy wybrać się w towarzystwie także naszego czworonożnego towarzysza!

W Muszynie spacer można połączyć z szukaniem ciekawostek, ponieważ dróżki spacerowe prowadzą przez ogrody tematyczne: Ogród Zmysłów, Ogród Baśni i Legend, Magiczny i Klasyczny. Rośliny zasadzone w ogrodzie zmysłów oraz towarzysząca im mała architektura  mają za zadanie dać odprężenie. Pięć stref kompozycyjnych wzbogaconych zostało siłownią plenerową, wieżą widokową i Kawiarnią Ogrodową. Kierując wzrok na tatrzańskie szczyty możemy zejść do Ogrodów Baśni i Legend. Tam, kamienne rzeźby i małe chatki przenoszą nas w czas Studnic, boginek, zielarek i południc. Inspiracją do tego tematu stał się musical "Mussina - Biskupie Miasteczko". Kolejną ciekawostką są "Ogrody Magiczny i Klasyczny". One przenoszą nas do mitologii starogreckiej. Tam spotkamy Adonisa - ukochanego Afrodyty, muzy greckie czy Hebe. W tym roku wokół nich zagościły piękne ptaki - powstała ptaszarnia. Arystokratyczne pawie, aleksandretta, żuraw, kaczka mandarynka, bażanty i inne piękności chętnie prezentują się gościom.

Muzeum w Chrzanowie zaprasza dzieci do spaceru po otwartym dla zwiedzających ogrodzie znajdującym się przy Domu Urbańczyka. Podczas spaceru można przemierzyć czterysta milionów lat za sprawą plenerowego muzeum geologicznego. Wyjątkową geologiczną atrakcją są araukaryty czyli skamieniałe pnie drzew. Zobaczymy tu również okazy melafirów, diabazów, porfiru, dolomity z fauną, okazałe amonity oraz gąbki. Atutem muzeum geologicznego na wolnym powietrzu jest to, że  możemy je zwiedzać sami – wszystkie okazy są doskonale opisane.

Niezwykłymi miejscami do spacerów są także Park Miniatur Warownia w Inwałdzie – już otwarte dla zwiedzających. Po długiej przerwie znowu można zrelaksować się wśród najsłynniejszych polskich i światowych mini zabytków. W tym roku Park Miniatur może pochwalić się nową atrakcją – fragmentem Muru Chińskiego wykonanym w skali 1:2. Niestety nie są jeszcze udostępnione atrakcje lunaparkowe, ale już od 6 czerwca to się zmieni. W Inwaldzie czeka na Was także Ogród Jana Pawła II, który zapraszana wędrówki alejkami wśród dzieł przedstawiających postać Ojca Świętego, Bazylikę św. Piotra w Watykanie i bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Ważnym punktem zwiedzania Ogrodu jest wejście na Wieżę widokową i możliwość zobaczenia obrazu z wysokości  http://www.ogrodjp2.pl/ W Inwałdzie można również spacerować wśród dinozaurów! W parku rozrywki Dinolandia mieszka ich ponad 50, różnej wielkości, w tym pterozaury, ichtiozaury u inne prehistoryczne stworzenia. Jest to jedyna w Europie kolekcja tych zwierząt, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Więcej infromacji: http://www.dinolandia.pl/ 

Na spacer w koronach drzew zaprasza wieża widokowa w Krynicy-Zdroju. Wieża ma wysokość prawie 50 metrów i rozpościerają się z niej zapierające dech widoki. Aby poczuć potęgę tej budowli możemy porównać ją do 17 – piętrowego wieżowca.  W koronach drzew poprowadzono również ścieżkę dydaktyczną „W poszukiwaniu zaginionego inkluza… szlakiem krynickich tajemnic” zawierającą 15 tablic i instalacji, które przybliżają zasoby przyrodnicze i kulturowe terenu Krynicy i jej okolic.

A może chcielibyście zabawić się w Indian? W soboty i niedziele odwiedzać można już wioskę indiańską Fort Wapiti w Zalasowej. Gwarantowane spotkanie z indiańską kulturą w pięknym miejscu, wśród klimatycznych tipi, gdzie przewodnik po skansenie opowie o kulturze i sztuce indiańskiej, a animatorzy zapewnią dobrą opiekę i rozrywkę dzieciom.

Dla rodziców dzieci w wieku 3-5 lat rekomendujemy książeczkę „Małopolskie wędrówki dla przedszkolaków”. Kolorowe ilustracje i wierszowany tekst zachęcą najmłodszych do poznawania Naszego Regionu. Książeczkę w wesji PDF można pobrać tutaj.

 

Zwiedzanie z przygodą, czyli questing

Dzieci uwielbiają zabawę i rozwiązywanie zagadek. Zwykły spacer może przerodzić się w poszukiwanie skarbów, kiedy będziemy podążać za wskazówkami z questów. W Małopolsce powstało ich wiele. Strona https://questy.com.pl/ na terenie Małopolski oferuje prawie 60 różnych spacerów.  Na portalu dla dzieci prezentujemy kilka wybranych https://dladzieci.visitmalopolska.pl/-/questing-czyli-spacery-ze-scenariuszem

Dolinki Krakowskie

Bliżej natury – parki krajobrazowe w Małopolsce

Obszar parków krajobrazowych województwa małopolskiego, cechuje się wybitnymi walorami krajobrazowymi, przyrodniczymi i duża liczbą zabytków. Stanowi on doskonały teren do uprawiania turystyki, zwłaszcza krajoznawczej. Przez teren parków prowadzą liczne piesze i rowerowe szlaki turystyczne, a także zostały wytyczone ścieżki dydaktyczne. Cały teren posiada doskonałe warunki do rekreacji i rodzinnego spędzania czasu na łonie natury. Aby zachęcić dzieci do aktywności i pomóc im zapoznać się z walorami parków krajobrazowych, stworzono program „Odkrywcy Parków Krajobrazowych”. W siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz u Partnerów programu można odebrać wydrukowane spacerowniki (w wersji PDF dostępne tutaj), które dzieci wraz z rodzicami uzupełniają podczas wycieczki, tworząc własną relację z odwiedzanego miejsca. Dla wytrwałych czekają Odznaki Odkrywców! Szczegóły programu - http://zpkwm.pl/odkrywcy/

 

Kolejki górskie

Widokowe wycieczki w góry z dziećmi można odbywać w łatwiejszy sposób - ruszyły już kolejki: gondolowa na Jaworzynę oraz torowo-linowa na szczyt Góry Parkowej. Zachęcamy również do skorzystania z wyciągu położonego na zboczu przepięknej góry Pusta Wielka w Wierchomli Małej, który wznawia swoją działalność. Mówi się, że jest to jeden z najdłuższych czteroosobowych wyciągów krzesełkowych w Polsce, gdyż jego długość to aż 1600 m.

 

Adrenalina i sportowe emocje

Od 6 czerwca będą mogły działać lunaparki. Energylandia jest już na to gotowa - zespół ekspertów z Energylandii opracował szereg procedur, które zapewnią bezpieczeństwo sanitarne i komfort rozrywki dla Gości oraz pracowników. Warto podkreślić, że na terenie obiektu funkcjonuje ponad 300 stacji do dezynfekcji dłoni, a po zamknięciu cały Park będą odkażały specjalistyczne drony.

Otwarte są już tory kartingowe. Możecie wybrać się na przykład do Tarnowa na tor Daytona lub Speed Race. Wspaniała rodzinna rozrywka i porcja adrenaliny gwarantowana!

Na wycieczce

Z dziećmi na rowery

Poniżej znajdziecie propozycje wycieczek oraz tras rowerowych, które zostały specjalnie  przygotowane pod kątem rodzinnego zwiedzania najpiękniejszych terenów Małopolski. Szlaki zostały podzielone na subregiony, reprezentują łatwy poziom trudności. Nawierzchnia w dużej mierze asfaltowa i odseparowana od ruchu drogowego, bez podjazdów i znacznych przewyższeń, pozwala na pokonanie jej przez początkujących adeptów turystyki rowerowej.
https://narowery.visitmalopolska.pl/-/z-dzieckiem-na-rowerze-po-malopolsce

Na rowerowe wyprawy zaprasza także Olkusz i Wadowice.

 

Agroturystyka przyjazna dzieciom

Z myślą o najmłodszych gospodarze wybranych kilkunastu obiektów agroturystycznych stworzyli specjalną ofertę umożliwiającą aktywne, urozmaicone, a przede wszystkim bezpieczne spędzenie czasu dzieciom oraz ich rodzicom. Obiekty w szczególny sposób przyjazne „Małym Gościom” tworzą szlak o wdzięcznej nazwie „Małopolska Wieś dla Dzieci”. Polecamy na dłuższe pobyty wakacyjne i wyjazdy weekendowe.

 

Jeżeli zaciekawiliśmy Was naszymi propozycjami, polecamy śledzić małopolski portal dedykowany turystyce dzieci i młodzieży dladzieci.visitmalopolska.pl

Baner dla dzieci

 

Multimedia