Indietro

Święto Soli 2019

Święto Soli 2019

Święto Soli"- muzealna impreza, która w tym roku będzie miała miejsce 9 czerwca 2019 r. na dziedzińcach Zamku Żupnego i w Ogrodzie Żupnym w Wieliczce. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Sól w kuchni”. To już siedemnasta edycja! Jak co roku impreza organizowana jest przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Gościem specjalnym będzie Słowackie Muzeum Techniki Oddział Soliwar w Preszowie.


Święto Soli- muzealna impreza, która w tym roku będzie miała miejsce 9 czerwca 2019 r. na dziedzińcach Zamku Żupnego i w Ogrodzie Żupnym w Wieliczce. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Sól w kuchni”. To już siedemnasta edycja! Jak co roku impreza organizowana jest przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Gościem specjalnym będzie Słowackie Muzeum Techniki Oddział Soliwar w Preszowie.

"Święto Sol" jest wydarzeniem, które ma przypomnieć o wielkim przedsiębiorstwie królewskim i wielowiekowej produkcji soli. Kuchnia żupna - to temat tegorocznej imprezy. Na dziedzińcu zamkowym działała do 1565 r. a do dziś można oglądać fragmenty jej murów.
Była to najstarsza w Polsce, a może i na świecie, zakładowa stołówka, która karmiła nieodpłatnie pracowników żupy. W Karczmie u Żupnika będzie można skosztować specjałów nie tylko danej kuchni.

Ja co roku będą miały miejsce pokazy rzemiosła, które wpisały się w historię przedsiębiorstwa: warzenia soli, skręcania lin, lepienia garnków, czerpania papieru, kaligrafii, wyplatania koszy, wykuwania w metalu oraz wykonywania beczek.

Dla dzieci będą przygotowane dwie Solne Strefy Edukacyjne – na dziedzińcu zamku: ze stanowiskiem archeologicznym, zjazdem u liny, warsztatami z masą solną i malowaniem solniczek oraz w Ogrodzie Żupnym: z torem przeszkód i warsztatami dla młodych odkrywców. Rodziny będą mogły uczestniczyć w zajęciach „Zdrowa kuchnia z solą”.

Zwiedzając Zamek Żupny koniecznie trzeba zobaczyć nową, wystawę zachwycających solniczek zaliczanych do najcenniejszych na świecie. Najnowszym eksponatem jest barokowy zestaw podróżny ze srebra złoconego z XVII w. oczywiście z solniczką, która była uważana za absolutnie niezbędną w podróży.
 W programie imprezy również: koncerty Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” i zespołu Słowiany oraz magiczny pokaz iluzjonistyczny z solą w tle Michała Kulika, efektowne eksperymenty z Kuźnią Wiedzy i Zabawa loteryjna „kosz z solą”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej

Partnerzy: MiGm Wieliczka, Kopalnia Soli „Wieliczka”, Ćmielów i Chodzież, Kryniczanka

Stały patron medialny: TVP Kraków

Patroni medialni: Dziennik Polski, Radio Kraków, Poznaj Świat, Miasto Dzieci, Kids in Kraków, WieliczkaCity.pl

 

Święto Soli 2019