Späť

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Makieta przedstawiająca las w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN
Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Małopolsce. W środku znajdziecie kino 4D, największą w Polsce makietę Tatr, salę odkryć, sklepik z wyjątkowymi górskimi gadżetami i wydawnictwami oraz wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny.

Spacer edukacyjny po ośrodku zajmuje około godziny, podczas której zwiedzający z pewnością się nie znudzą. Pierwszym punktem wycieczki jest największa w Polsce makieta Tatr – wyświetlana jest na niej prezentacja z komentarzem lektora. Kolejnym etapem spaceru są trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy – tym razem narratorami są tatrzańskie zwierzęta. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Projekcje filmów odbywają się w nowo wybudowanych salach kinowych. Nie są to jednak zwykłe projekcje. Jedna z sal kinowych, w której użyta jest technologia 3D, zapewnia dodatkowe wrażenia – podmuchy „wiatru” czy gwałtowne ruchy fotela. Widzowie dostaną również specjalne okulary, dzięki którym obraz zyska trójwymiarowość.

W trakcie zwiedzania można zajrzeć także do jaskini. Bardzo przypomina prawdziwą, jest tak samo chłodna, sączy się w niej woda. Można w niej posłuchać o tym, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego.

Na dzieci czeka również sala odkryć z grami komputerowymi, które uczą orientacji na mapie, ćwiczą pamięć, pomagają rozpoznawać odgłosy zwierząt i ćwiczyć spostrzegawczość. Są tu  też gry działające w technice Kinect i wiele innych, ciekawych atrakcji.

Sala odkryć udostępniana jest od wtorku do soboty w godzinach pracy Centrum. Wejścia na salę odbywają się o pełnych godzinach. Ilość miejsc jest ograniczona (max. 40 osób), dlatego należy dokonać przez stronę biletcep.tpn.pl.

Informacje praktyczne:

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, ul. Chałubińskiego 42a, Zakopane

Wstęp bezpłatny.

Godziny otwarcia:

W okresie od 1 maja do 30 września

od poniedziałku do niedzieli z wyjątkiem dni świątecznych w godzinach od 9.00 do 16.30. Ostatnie wejście o godzinie 15.20.

W okresie od 1 października do 30 kwietnia

od poniedziałku do soboty z wyjątkiem dni świątecznych w godzinach od 8.00 do 15.00. Ostatnie wejście o godzinie 14.00.

Zwiedzanie zajmuje ok. godziny. Grupy (maksymalnie 25-osobowe) są wpuszczane co 20 minut.

Rezerwacje wejść na stronie biletcep.tpn.pl.

Multimedia

Prehrať Prehrať